Boli ste nakúpiť v supermarkete a pri konzumácii šalátu sa vám zacnelo za čerstvou zeleninou od farmárov z trhoviska? Povzdychli ste si, že nemáte vlastnú záhradu? To nevadí. Pestovať sa dá aj na okennom parapete a môžete mať čerstvo odtrhnuté vitamíny po celý rok.
PRIESADY
Ak máte dostatok času a začali ste už skoro na jar, môžete si priesady vypestovať zo semienok. Rátajte však s tým, že o sadeničky sa treba starať takmer denne – polievať ich, rozsádzať... na druhej strane máte istotu, akým spôsobom a z akých semienok si ich pestovali. Ak začínate neskôr alebo sa vám nechce pridlho čakať na úrodu, kúpte si priesady na lokálnom trhu alebo v záhradníctve. A nezabudnite si priesady označiť menovkami, aby ste vedeli, kde vám čo rastie.
ČREPNÍKY
Pre zábudlivých sa osvedčili črepníky so samozavlažovacím systémom. Pred kúpu si odmerajte dĺžku a šírku parapetu, aby kvetináče nevytŕčali a nehrozilo, že ich zhodíte. Hĺbku črepníkov si tiež vopred premyslite podľa toho, čo v nich chcete pestovať a aké majú rastliny potreby. Najvhodnejším materiálom na pestovanie je klasický hlinený črepník, ktorý má priedušný povrch a zároveň rastliny ochráni pred páľavou. Na druhej strane má vyššiu hmotnosť a horšie sa čistí – ak chcete mať parapet pekný, môžete ho vložiť do ozdobného obalového črepníka. V podstate však môžete pestovať v čomkoľvek – aj v zaváraninových pohároch, ktorým tak dáte druhý život.
SUBSTRÁT
Predtým, ako nádobu naplníte substrátom, dajte na spodok hlinené črepy alebo kamienky, aby sa vytvorila drenážna vrstva na prebytočnú vodu. Potom vsypte substrát, ktorý môžete na odľahčenie zmiešať s pieskom a kompostom. Myslite nato, že rastlinky v črepníkoch treba hnojiť častejšie ako tie pestované v záhrade. Aj to však neplatí pre všetky – napríklad levanduľa, rozmarín či tymian rastú v prírode na suchých a kamenistých pôdach, preto im hnojenie skôr škodí. Zelenine však urobí dobre vermikompostový čaj či peletovaný konský alebo slepačí hnoj.
SVETLO
Na pestovanie je najvhodnejší parapet orientovaný na juh, rastlinám sa darí aj na východnom či západnom okne. Najproblematickejšia je severná strana, aj tu však dokážete vypestovať mätu, medovku, pažítku, citrónovú trávu a žeruchu.
VODA
Najvhodnejšie je polievať odstátou vodou skoro ráno alebo večer. Je dobré, aby bola pôda stále vlhká, prílišné polievanie však vedie k hnitiu koreňov – nenechávajte preto rastlinky stáť vo vode. Dajte si pozor, ak pestujete na parapete, pod ktorým je radiátor – ak kúrite, rastlinky presychajú rýchlejšie a nerobí im dobre ani prievan.
ČO PESTOVAŤ ?
Vyberajte si malé odrody vhodné na parapety a zároveň také rastlinky, ktoré potom aj skutočne v kuchyni spotrebujete. Medzi osvedčené parapetové druhy patrí bazalka, tymián, pažítka, oregano, koriander, mäta, kôpor či petržlen. Dobre sa darí aj šalvii, rozmarínu, či majoránu. Obľúbené sú aj minirajčiny, šaláty, špenát a pažítka, papriky a jahody.
STAROSTLIVOSŤ
Čím v lepšej kondícii budú vaše rastlinky, tým menej sú náchylné na škodcov. Okrem polievania a hnojenia je potrebné odstraňovať poškodené a odumreté listy a oslabené rastliny. Osvedčilo sa aj sadiť k priesadám rastliny, ktoré škodcov odpudzujú – cesnak, aksamietnica, kapucínka, nechtík či pažítka.
Pestovanie na okne môže byť iba začiatok k vašej ceste za vlastnou záhradkou. A nie je ani nutné si kupovať pozemok. Pokiaľ bývate v meste, pridajte sa k niektorej z už existujúcich komunitných záhrad, alebo si založte vlastnú.
Inšpirujte sa našou príručkou Kvitnúce mestá a krátkym dokumentom.
Pestovanie je jedným z krokov k väčšej sebestačnosti a k ochrane klímy. Ak chcete urobiť ešte viac, inšpirujte sa našim projektom Klíma nás spája.
Vznik komunitných záhrad aj projekt Klíma nás spája finančne podporila spoločnosť dm drogerie markt Slovensko.
Použité foto: www.pixabay.com a archív CEEV Živica