Klimatická kríza na nás už vyskakuje zo všetkých médií a vidieť ju aj na stále teplejšom počasí, či nezvykle silných prívalových dažďoch. Veľký podiel na jej zosilňovaní má priemysel a poľnohospodárstvo, k zmierňovaniu jej dopadov však môže prispieť každý z nás.
Vedci z Earth Institute na Kolumbijskej univerzite v New Yorku sa rozhodli reagovať na popieranie vplyvu ľudstva na klímu a podeliť sa o jednoduché aktivity, ktoré zvládne každý z nás bez veľkých finančných investícií.
Zistite, aká je veľká vaša uhlíková stopa pomocou tejto kalkulačky.
Inšpirujte sa aj vy našimi tipmi a znížte svoju uhlíkovú stopu
- Urobte si počas jedného mesiaca podrobný audit domácnosti a zistite, koľko energie a vody míňate a zaznamenajte si, koľko odpadu vyprodukujete.
- Ak vaše žiarovky už „dožili“, vymeňte ich za LED-ky, ktoré vydržia až 25 x dlhšie a minú iba štvrtinu energie oproti klasickým žiarovkám. Sú efektívnejšie aj ako žiarivky, ktoré 80% energie premenia na teplo a obsahujú problematickú ortuť.
- Regulujte teplotu – v lete využívajte prirodzené „krížové“ vetranie, tienenie alebo stropné ventilátory radšej ako na energiu náročnú klimatizáciu. Ak sa bez klimatizácie nezaobídete, nastavte ju na 23°C a viac. Udržať teplo vonku pomôže aj zateplenie budovy či vonkajšie rolety.
- Ak staviate alebo rekonštruujete dom, zvážte vybudovanie zelenej strechy alebo zelenej fasády, prípadne na fasádu použite svetlé farby – pomôžete tak zmenšiť dopad horúčav.
- Ak máte doma vlastné regulovateľné kúrenie, nastavte si teplotu vody v radiátoroch na 49 °C. Ušetríte tým až do 260 kg CO2 ročne.
- Ak máte regulačné hlavice, znížte si kúrenie tak, aby ste mali v spálni 18°C, v kúpeľni 23°C, v kuchyni 19°C (varí sa tam a sú tam aj iné spotrebiče vydávajúce teplo), v chodbách a predsieni 15°C, na schodisku 10°C a v obývačke a detskej izbe 21°C. Zníženie teploty vykurovania o jeden stupeň ušetrí až do 6% vykurovacích nákladov a v prípade štvorčlennej rodiny do 350 kg oxidu uhličitého ročne.
- Perte oblečenie pri nižších teplotách. Vyprať dve dávky bielizne za týždeň programom na 30 či 40°C môže znamenať úsporu až 250 kg CO2 ročne.
- Znížte svoju spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré prispievajú k antropogénnym emisiám skleníkových plynov až 14,5%. Ak znížite svoju konzumáciu mäsa zo 100 g na 50 g denne, ušetríte takmer 1 tonu CO2 ročne.
- Vyberajte si v obchodoch lokálne a sezónne potraviny z vášho regiónu. Nemuseli dlho cestovať a je pravdepodobné, že dozreli na slnku.
- Kompostujte. Takmer polovicu nášho koša tvorí bioodpad, ktorý sa dá premeniť na kvalitné hnojivo namiesto toho, aby pri skládkovaní či spaľovaní uvoľňoval do prostredia skleníkové plyny. Kompostovať sa dá aj v paneláku – pomocou vermikompostéra či elektrického kompostéra. Vzniknutým kompostom môžete potešiť stromy či kríky v parku.
- Zabudnite na odpad z potravín – nakupujte len toľko, koľko zjete a zo zvyškov si pripravte chutné recepty napríklad podľa www.doposlednejomrvinky.sk
- Nakupujte menej vecí. Pred každým nákupom sa zamyslite nad tým, či danú vec naozaj potrebujete a či si ju nemôžete požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Ak je nutné kúpiť novú vec, vyhnite sa jednorazovým výrobkom, výrobkom z nerecyklovateľných a problematických kombinovaných materiálov. Uprednostnite opraviteľné a kvalitné výrobky.
- Nakupujte bezobalovo vždy, keď je to možné. Buďte však kritickí a opýtajte sa napríklad v obchode s čapovanou drogériou, kam putujú bandasky po dočapovaní – či sa opätovne plnia alebo vyhadzujú. V druhom prípade čapovanie nemá veľký význam.
- Vyberajte si opraviteľné spotrebiče s nízkou spotrebou energie a vody.
- Uprednostnite výrobcov, ktorí sa správajú k životnému prostrediu zodpovedne. Prečítajte si ich výrobnú a obchodnú stratégiu a testy nezávislých organizácií.
- Kráčajte, bicyklujte alebo používajte hromadnú prepravu. Ak je to možné, využite pri ceste do práce bicykel – čím viac cyklistov, tým väčší dôvod na budovanie cyklotrás a parkovacích miest pre bicykle. Ako bonus získate kondičku.
- Ak cestujete autom, nezabudnite na detaily – správne nahustené pneumatiky znížia spotrebu až o 3%, plynulá jazda znižuje spotrebu paliva.
- Ak je to možné, vyhnite sa používaniu klimatizácie – zbytočne navyšuje spotrebu a prílišné chladenie nie je zdravé napríklad pre vaše kĺby.
- Ak musíte cestovať na väčšiu vzdialenosť, zvážte použitie vlakového spojenia. Je to pohodlnejšie a elektrický vlak ušetrí na trati 430 km až 20 kg CO2 oproti lietadlu.
- Ak cestujete letecky, kúpte si let bez prerušenia – štart a pristátie zvyšuje spotrebu paliva aj množstvo vypustených emisií. Nazabudnite si zaplatiť aj offsetovanie svojho letu.
A na záver to NAJDÔLEŽITEJŠIE: Buďte politicky a občiansky aktívni. Choďte voliť a vyberajte si takých zástupcov, ktorí majú životné prostredie a klimatickú zmenu ako jednu z priorít. Ak sa vám niečo nepáči, alebo by ste chceli niečo urobiť, choďte za svojimi poslancami. My sme tí, na ktorých sme čakali.